Rozhovor pro Hospodářské noviny o digitálním detoxu

15.4.2019

Nezkrácený rozhovor s původními otázkami je zde:

 1. Co podle vás znamená digitální detox? Existuje vůbec?

Je to období, kdy osoba úmyslně odmítne používat smartphony, počítače, tablety a další zařízení, aby zmírnila stres, ponořila se do skutečné komunikace, tvořivosti nebo práce  a to třeba i na sobě, zpomalit se a zklidnit mysl, protože teprve pak může přijít něco nového.

 1. Pro koho je určený? Může se do něj pustit každý?

Musí to udělat každý. Sociální média ruší naše vztahy. Na jednu stranu jsou hezké, tím že máme možnost dostat se k jakékoliv informaci kdykoliv, ale na druhou stranu mají špatný vliv na mládež, na vztahy, na sexualitu. Média nám dávají spoustu iluzí o životu ostatních a o sobě. Dětská psychika a psychika dospívajících je dost křehká na vyhodnocování informací a náš mozek vytváří filtry, které s námi bohužel zůstávají na celý život a my přes ně vnímáme svět okolo nás.

V mnoha ohledech závisí naše zdraví a kondice na tom, co jíme, ale zapomínáme na to, že naše psychické a duševní zdraví závisí i na tom jakým způsobem a jaké do sebe dostáváme informace. Kvalita a množství informací, rychlost jejich vstřebávání a jejich formáty určují naše duševní zdraví.

Jsme vtahováni do závislostí na různých aplikacích a sociálních mediích, že si toho ani  nevšimneme. Je to jako bzučení na pozadí, jehož existence odhalíte, až když zmizí. Když se zhasne – ne dříve – pochopíte, jak moc vám hluk bránil soustředit se. 

Zasahují do vašeho života aplikace a internet? Vypněte jejich šum, abyste na to přišli.

 1. Jak ho lze aplikovat, pokud třeba mobil i internet potřebuje člověk každý den ke své práci?

První detox může být zahájen o víkendu. Najděte si na to dva dny. Sdělte všem svým příbuzným a přátelům vaše plány. Že nebudete online, ale že jste v pořádku. Možná se to nezdá, ale dva dny uz je taky dost času, ale náš mozek na začátku začne bojovat proti. Uvidíte že některý ze zvyků už máte na úrovni reflexní činnost, svalové paměti. Tím, že mnozí z vás jako první věc po ránu berou do ruky svůj mobil.

 1. Kdy a jak je vhodné s detoxem začít?

Věci řešíme tady a teď, takže není důvod nic odkládat. Začněte už příští víkend! Jinak vhodný čas nikdy nenastane! Odkládání neboli prokrastinace je jedna z největších zátěží. 

 1. Existují prokazatelně pozitivní účinky detoxu?

Určitě! V dnešním shonu není čas na existenciální otázky, ale v informačním tichu přicházejí na mysl. Dlouhé „setkání se sebou“ je nejužitečnější věc. Bez aplikací a internetu je jednoduší se zastavit a přemýšlet. Ukázalo se, že v běžném životě většina pauz (čekání na někoho, ve frontě, v zácpě v dopravě…) zaplňují aplikace a kanály sociálních sítí. Bez nich je ale možné lépe vnímat realitu, průběh a rychlost času, hodnotit svoje činy. A hlavně zpomalit se a být přítomný.

 

 1. Jaká jsou rizika? Nemůže se stát, že člověk se spíše dostane do stresu, než že mu to prospěje?

V naší době média přinášejí nejvíce stresu a obav do našich životů. To, že se na pár dnů odpojíme od tohoto proudu, nám jenom prospěje.  A zase vypínáme jen mobily, počítače a televizi, neletíme nikam na Mars! Takhle fungovaly generace našich předků a osobně si nemyslím, že můžou být nějaká rizika.

 1. Jaké účinky může detox poté, co ho člověk po určité období absolvuje, mít?

Stanete se sami sebou. Odhodíte vrstvy, které nebyly vaše, ale byly vytvořeny společností a médii. Přestanete mít strach a naučíte se být silní a samostatní. Nezávislost je, když se rozhodujete sami, co dělat, co číst a jak žít. Ne podle médií, nebo ostatních. To jsou jejich životy a vzorce. Budete mít víc času na čtení moudrých knih a práci na sobě, nebo třeba na zahradě, můžete strávit čas s rodinou, přáteli, být užiteční a ne jen být on-line.  

dd5

 1. Lze vypozorovat odlišné účinky například na různé generace lidí? Kdo je mu více otevřený?

Každá generace má svojí závislost. Generace našich rodičů má televizi, která ovšem také slouží jako propagační kanál na spoustu negativity a nepravdivých informací. Dnešní mladí mají počítačové hry, tablety, sociální sítě vytvořené psychology, aby se na nich co nejlépe budovala závislost – kolik lajků máš, tolikrát jsi cool! 

Pokud by nebyly negativní účinky počítačů a aplikací, Bill Gates by nezakázal svým třem dětem používat smartphone do jejich 14ti let. A Steve Jobs omezoval svým dětem pobyt u počítače na půl hodiny denně. 

Chamath Palihapitiya, vice prezident Facebooku, který odešel v roce 2011, prohlásil: „„Krátkodobé smyčky zpětných vazeb řízené dopaminem, které jsme vytvořili, ničí to, jak společnost funguje. Žádná občanská diskuze, žádná spolupráce, jen dezinformace a omyl. Programují vás a vy si to neuvědomujete“.

Sám jsem strávil 18 let v telekomunikacích na vrcholových pozicích a je to stejné jako s tabákovými společnostmi. Nikomu nejde o nic jiného než jak vás přivázat a nechat v závislosti, tak abyste jim platili za výrobky nebo služby celý váš život. 

 1. Za jakých okolností je pokus o něj zcela zbytečný?

Neexistují okolnosti proč by měl být pokus zbytečný. To jen naše ego nám říká, že je všechno v pořádku a že pracovat na sobě nemusíme.

Dokonalost nezná hranice, takže jakákoliv činnost, která nás dělá lepšími verzemi nás samých, je prospěšná.

 1. Jaký je váš osobní názor na digitální detox? Co si myslíte o jeho nárazovosti a jednorázovosti?

Digitální detox zásadně doporučuji. V naší době bych ho postavil na stejnou úroveň jako detox těla. 

Jde o to alespoň to zkusit. Nebát se! Nemůžete nic zkazit.

Pokud se dokážete vypnout, ztišit se, budete se k tomu vracet. Je to jako meditace. Kdo jednou dokázal vypnout mysl, bude toho zkoušet dosáhnout znova. Limity neexistují. 

Jde o to to vyzkoušet a pokud to nezvládnete naplno, zkusit to znovu. 

 1. Máte s ním osobní zkušenost?

Mám, sám jsem ho provedl mnohokrát. Naposledy dva a půl měsíce na cestě po Asii, kde jsem potřeboval prostor pro svůj osobnostní růst a pokaždé když mám možnost. 

Na denní práci mi fungují jednoduché věci. Zrušil jsem veškerá upozornění ve svém telefonu. Přesunul Facebook a Instagram na poslední obrazovku, vypnul emaily. Neruší mě nic než telefonáty, sms a whatsapp. Pokud něco potřebuji, podívám se do dané aplikace. Nesoutěžím v rychlosti odpovídání na email. Dovoluji si být pomalý.

 1. Máte jakékoliv další poznámky k tématu?

Odpovím jedním citátem: „Existuje tisíce způsobů, jak zabít čas, ale žádný, jak ho vzkřísit.“ Albert Einstein

Místo toho si však můžete pouze všechny aplikace (či pouze konkrétní vybrané) natrvalo ztlumit. I ředitel Applu přiznal, že už nějaký čas notifikace na svém iPhonu zcela blokuje. A vyzývá k tomu i ostatní: „Pokud máte iPhone a ještě jste si neztlumili upozornění, doporučuji vám to udělat.“

Toto stanovisko dále vysvětluje: „Zeptal jsem se sám sebe. Potřebuji skutečně dostávat tisíce upozornění denně? Není to nic, co dodává mému životu nějakou hodnotu, neučiní to ze mě lepšího člověka. Takže jsem se rozhodl, že je zruším.“

„Pokaždé, když zvednete svůj telefon, přesouvá se vaše pozornost od čehokoliv, co jste právě dělali, na něj. A pokud se díváte více do svého telefonu než ostatním lidem do očí, děláte něco špatně. Chceme lidem tuto skutečnost více přiblížit. Situace se zlepší, stejně jako všechno ostatní, co děláme. Budeme vymýšlet inovace i v této oblasti,“ dodal.

Tim Cook zkrátka věří tomu, že Apple nikdy neměl úmysl učinit své uživatele závislými, ačkoliv jim k tomu dodal celkem efektivní nástroj.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.